Taman Bukit Tawau / Tawau Hill Park

Ostatnia wędrówka po lesie przed powrotem do Kuala Lumpur. Tawau Hill Park wydawał się dziecinnie prostą przechadzką, a tymczasem część szlaków była nie do pokonania (zalane lub zawalone drzewami) i to właśnie tam po raz pierwszy zapolowały na nas pijawki. Na szczęście zauważyłyśmy je na tyle wcześnie, że obyło się bez krwi 😉

Tawau Hill Park

Czytając o Tawau Hill Park odniosłyśmy wrażenie, że jest to miejski park, do którego rodziny z dziećmi przyjeżdżają na pikniki. Teren przy wejściu do parku faktycznie tak wygląda, ale już kilka metrów dalej zmienia się w gęsty las z bardzo wąskimi ścieżkami i wszechobecnymi insektami. Szlaki są zabłocone i częściowo przywalone drzewami, co z pewnością nie zachęca do spacerów z dziećmi. Las jest jednak piękny, a wzdłuż części trasy płynie niewielka rzeka, dodając mu jeszcze więcej uroku.

Z Tawau do parku można dostać się jedynie taksówką, która kosztuje ok 35-40 PLN w jedną stronę. Warto od razu umówić się z taksówkarzem na powrót, co może pomóc w wynegocjowaniu lepszej ceny za przejazd. Sam wstęp do parku kosztuje 10 MYR za osobę, czyli ok 10 PLN. Razem z biletem wstępu zostaniemy wyposażeni w kserokopię mapy z oznaczeniem dostępnych tras.

Poniżej lista najpopularniejszych (najkrótszych) tras wyznaczonych na terenie Tawau Hill Park:
– do najwyższego na świecie tropikalnego drzewa (900 m)
– do wodospadu Galas (2,4 km)
– do gorących źródeł Sulphur (3,2 km)

Oprócz wspomnianych powyżej jednodniowych tras można także wybrać się na dłuższy trekking na jeden z położonych w parku szczytów (Mt. Maria 1020m n.p.m., Mt. Lucia 1240m n.p.m. lub Mt. Magdalena 1280m n.p.m.). Najbliższa jest Maria (ok 6 km od wejścia do parku), a najdalsza Magdalena (ok 17 km). Na taki trekking warto więc poświęcić więcej czasu, zatrzymując się na noc na kempingach lub w schroniskach rozlokowanych niedaleko tych szczytów na terenie parku.

Tawau Hill Park (galeria zdjęć)
Iwona Kaźmierczak
Iwona Kaźmierczak
Podróże kocha od dziecka. Kiedyś głównie o nich śniła, od kilku lat realizuje swoje marzenia. W wyprawach przez świat uwielbia przygody, stykanie się z nieznanym, poznawanie nowych ludzi oraz niesamowite poczucie wolności, którą daje podróżowanie. Kontakt: iwona@dokadteraz.pl

Dodaj komentarz