Letni pałac Branickich w Choroszczy

Letni pałac Jana Klemensa Branickiego powstał oryginalnie w latach 20-tych XVIII wieku. Zbudowany został na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz pieknym 25-hektarowym parkiem. Ze względu na podmokły teren, szybko jednak niszczał i w latach 50-tych XVIII wieku został rozebrany do fundamentów i odbudowany w tym samym kształcie.

Jako że pałacyk jest niewielki (liczy tylko 22 pomieszczenia), szybko rozpoczęto budowę dwóch pawilonów gościnnych, a następnie dodano jeszcze dwie oficyny (gościnną i kuchenną) oraz kordegardę i domek gospodarza pałacowego stojące przy wjeździe na dziedziniec.

Letnia rezydencja Branickich ucierpiała znacznie w czasie działań wojennych w 1915 roku. Odbudowana w 1973 roku, została przekazana Muzeum Okręgowemu w Białymstoku.

Obecnie w letnim pałacu Branickich mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych z przepiekną stałą ekspozycją wnętrz z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi także eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.

Park oraz budynki oficyn są niestety dość zaniedbane. Wszystko wynagradzają jednak przepiękne, pelne przepychu wnętrza wewnątrz pałacu. Cudowne, XVIII-wieczne komnaty i misternie zdobione meble robią bardzo duże wrażenie.

Oficjalna strona pałacu

Daty i godziny otwarcia:

Muzeum czynne jest od 10.00 do 17.00 codziennie, z wyłączeniem poniedziałków i dni światecznych.

Koszt biletu wstępu:

  • bilet normalny – 6zł
  • bilet ulgowy – 3zł

W środę wstęp bezpłatny.

Lokalizacja:

Plac Brodowicza, Choroszcz (koło Białegostoku)

Uwaga! Proszę uzbroić się w cierpliwość, gdyż pałac letni ciężko jest znaleźć (należy praktycznie wyjechać poza Choroszcz). Jednak warto poszukać! Pomocny może okazać się GPS.


Wyświetl większą mapę

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (oficjalna strona) 

Iwona Kaźmierczak
Iwona Kaźmierczak
Podróże kocha od dziecka. Kiedyś głównie o nich śniła, od kilku lat realizuje swoje marzenia. W wyprawach przez świat uwielbia przygody, stykanie się z nieznanym, poznawanie nowych ludzi oraz niesamowite poczucie wolności, którą daje podróżowanie. Kontakt: iwona@dokadteraz.pl

Dodaj komentarz