Japonia (dzień 9) – Itsukushima, czyli brama na wodzie

Dzisiejszy dzień to wyjazd na wyspę Miyajima, na której wybudowana została świątynia Itsukushima Shrine. O tym miejscu dowiedzieliśmy się około roku temu z programu na Travel Channel i od tamtej pory bardzo chcieliśmy tu przyjechać. Główną atrakcją wyspy jest ogromna brama tori stojąca w wodzie.

Itsukushima Shrine - brama tori w trakcie przypływu

Najlepsze jest to, że w ciągu jednodniowej wycieczki na Miyajimę można zarówno zobaczyć bramę stojącą w wodzie, jak i dotknąć jej podchodząc suchą stopą w trakcie odpływu. Warto jednak odpowiednio wcześniej sprawdzić godziny przypływów i odpływów. Można to zrobić w informacji turystycznej np. na dworcu kolejowym Hiroshima. My najwyższy poziom wody mieliśmy o 5.49 oraz 18.19, a najniższy o 12.24. Pod samą bramę można podejść tylko przez 1,5h przy najniższym poziomie wody (45min przed i 45min po). Warto pamiętać, że przypływy i odpływy zależą od fazy księżyca, a nie od daty!

Itsukushima Shrine - brama tori w trakcie odpływu

Itsukushima Shrine

Na Miyajimie znów są jelonki, które witają nas już od wyjścia z portu. Podobnie jak w Narze – ciągle domagają się jedzenia, podkradając je niczego nie spodziewającym się turystom 😉

Miyajima - jelonki

Miyajima to nie tylko brama na wodzie, ale także punkt widokowy z kolejką linową, park oraz ok 15 świątyń. Tym razem nie dopisała nam pogoda, więc punkt widokowy musieliśmy odpuścić. Świątynie natomiast już przedawkowaliśmy i nie weszliśmy nawet do środka Itsukushima Shrine (wstęp 300Y).

Dojazd na wyspę z centrum Hiroshimy wymaga kilku przesiadek, ale jest dość prosty. Najpierw tramwaj nr 2 lub 3 jadący do Hiroden-nishi hiroshima (przejazd 160Y). Stamtąd przesiadka na pociąg linii JR jadący w stronę Miyajima-guchi (podróż trwa 20min). Tam przesiadka na prom JR (10min). Z portu do bramy tori jest ok 10min pieszo. Zarówno pociąg, jak i prom wliczone są w JR Pass. Cała podróż trwa nieco ponad 1h. Z dworca głównego jest jeszcze prościej: od razu tam można złapać pociąg jadący do Miyagima-guchi i przesiąść się tylko raz – na prom.

Iwona Kaźmierczak
Iwona Kaźmierczak
Podróże kocha od dziecka. Kiedyś głównie o nich śniła, od kilku lat realizuje swoje marzenia. W wyprawach przez świat uwielbia przygody, stykanie się z nieznanym, poznawanie nowych ludzi oraz niesamowite poczucie wolności, którą daje podróżowanie. Kontakt: iwona@dokadteraz.pl

One thought on “Japonia (dzień 9) – Itsukushima, czyli brama na wodzie

Dodaj komentarz