Japonia (dzień 8) – Hiroshima

Hiroshimy nie trzeba nikomu przedstawiać. Nazwa tego miasta jednoznacznie kojarzy się z ogromną tragedią, jaka się tu rozegrała. Przyjeżdżając tu spodziewaliśmy się niewielkiego, dopiero rozwijającego się miasteczka, a odnaleźliśmy jedno z dużych japońskich miast żyjących swoim tempem. W centrum Hiroshimy czuć jednak wyraźnie pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1945 roku.

Najcenniejszym pomnikiem upamiętniającym zrzucenie bomby atomowej jest Kopuła Bomby Atmowej (Atomic Bomb Dome) wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa World Heritage. Budynek ten był został wybudowany w 1915 roku jako centrum wystawiennicze. Zrzucona w 1945 roku bomba wybuchła prawie dokładnie nad nim niszcząc jego dach i piętra (siła wybuchu skierowana pionowo w dół), ale nienaruszając części ścian. Sąsiadujące z nim budynki zostały zmiecione z powierzchni ziemi.

W Parku Pokoju położonym naprzeciwko Kopuły Bomby Atomówej znajduje się m.in. Dzwon Pokoju, Ogień Pokoju i Cenotaf – symboliczny grobowiec upamiętniający ofiary wybuchu. Niesamowity efekt daje spojrzenie przez Cenotaf na Kopułę Bomby Atomowej – ustawiony pomiędzy nimi Ogień Pokoju daje wrażenie „wzięcia na muszkę” dawnego budynku wystawienniczego.

Czego nie zobaczyliśmy, a byłoby warto:
Zamku Hiroshima

Iwona Kaźmierczak
Iwona Kaźmierczak
Podróże kocha od dziecka. Kiedyś głównie o nich śniła, od kilku lat realizuje swoje marzenia. W wyprawach przez świat uwielbia przygody, stykanie się z nieznanym, poznawanie nowych ludzi oraz niesamowite poczucie wolności, którą daje podróżowanie. Kontakt: iwona@dokadteraz.pl

Dodaj komentarz